ציספלאטין (Cisplatin) לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, השחלות והאשכים

(Cisplatin)
ציספלאטין (Cisplatin) משמש לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, סרטן השחלות הגרורתי וסרטן האשכים הגרורתי. אשכים, שחלות, שלפוחית השתן, הראש והצוואר, הוושט, קטנים ולא קטנים ריאות תאים, סרטן השד, צוואר הרחם, הבטן הערמונית. גם לטיפול בלימפומות של הודג'קין ולא הודג'קין, נוירובלסטומה, סרקומות, מיאלומה נפוצה, מלנומה ומזותליומה.

שם נוסף לתרופה: אביפלאטין (Abiplatin).

איך ניתנת התרופה ציספלאטין (Cisplatin)?

ציספלאטין מנוהל באמצעות וריד (תוך ורידי או IV) כמו עירוי. ציספלאטין הוא מגרה. גירוי הוא חומר כימי שיכול לגרום לדלקת של הווריד שדרכו הוא נתון. אם ציספלאטין יוצא מן הווריד זה יכול לגרום נזק לרקמות. האחות או הרופא שנותן ציספלטין חייב להיות מאומן בקפידה. אם אתם סובלים מכאב או מבחין באדמומיות או נפיחות באתר IV בזמן שאתם מקבלים ציספלאטין, התריעו מיד על הטיפול הרפואי שלכם.

לפני ואחר עירוי ציספלאטין, נוזלים IV נוספים מקבלים טיפול נלקח כדי להבטיח הידרציה נאותה גם במהלך ואחרי ציספלאטין, כדי להגן על תפקוד הכליות שלך. ציספלאטין שימש גם עירוי לתוך חלל הבטן (מכיל את איברי הבטן). כמות ציספלאטין שתקבל תלויה בגורמים רבים, כולל גובה ומשקל, הבריאות הכללית שלך או בעיות בריאותיות אחרות, וסוג הסרטן שיש לך. הרופא יקבע את המינון ואת לוח הזמנים.

תופעות לוואי של ציספלאטין (Cisplatin)

דברים חשובים שיש לזכור לגבי תופעות לוואי של ציספלאטין:
רוב האנשים אינם חווים את כל תופעות הלוואי ציספלאטין המפורטים.
תופעות לוואי של ציספלאטין צפויות לעיתים קרובות במונחים של תחילתן, משךן וחומרתן.
תופעות הלוואי של ציספלאטין ישתפרו לאחר השלמת הטיפול.
תופעות לוואי ציספלאטין עשוי להיות די לניהול. ישנן אפשרויות רבות כדי לעזור למזער או למנוע את תופעות הלוואי של ציספלאטין.
אין קשר בין נוכחות או חומרת תופעות לוואי של ציספלאטין ואת האפקטיביות של ציספלאטין.

תופעות הלוואי הבאות שכיחות (המתרחשות ביותר מ -30%) עבור חולים הנוטלים ציספלאטין:
בחילות והקאות. בחילה עשויה להימשך עד שבוע לאחר הטיפול. תרופות נגד בחילות ניתנות לפני העירוי, וכן מרשם ניתנת גם לשימוש לאחר.
ספירת דם נמוכה . תאי הדם הלבנים והאדומים שלכם עשויים לירידה זמנית. זה יכול לשים אותך בסיכון מוגבר לזיהום, אנמיה, ו / או דימום. נדיר : משמעות נקודת נמוכה, היא נקודת הזמן בין מחזורי כימותרפיה שבה אתה חווה ספירת דם נמוכה.
Nadir: 18-23 ימים. שחזור: 39 ימים
רעילות בכליות . ההשפעות על תפקוד הכליות קשורות במינון, נצפו 10-20 ימים לאחר הטיפול, והן בדרך כלל הפיכות.
אובדן שמיעה אוטוטוקסיטי , צלצול באוזניים.
בדיקות של בדיקות דם (מגנזיום נמוך, סידן נמוך, אשלגן נמוך)

אלה תופעות לוואי שכיחות פחות (המתרחשות בין 10% ל -29%) לחולים שקיבלו ציספלאטין:

נוירופתיה היקפית: אם כי פחות נפוץ, תופעת לוואי חמורה של ירידה בתחושה ו paresthesia (קהות ועקצוץ של הגפיים) ניתן לציין. איבוד חושי, חוסר תחושה ועקצוץ וקושי בהליכה עשויים להימשך לפחות כל עוד הטיפול נמשך. תופעות לוואי אלה עשויות להיות חמורות יותר ויותר עם המשך הטיפול, והרופא שלך עשוי להחליט על ירידה במינון. תופעות נוירולוגיות יכולות להיות בלתי הפיכות.
אובדן תיאבון
טעם שינויים, טעם מתכתי
עליה בבדיקות דם למדידת תפקוד הכבד. אלה חוזרים למצב נורמלי לאחר הפסקת הטיפול.
נשירת שיער עלולה לגרום לנשירת שיער; עם זאת, תופעת לוואי זו היא נדירה.
לא כל תופעות הלוואי של ציספלאטין מפורטות לעיל, חלקן נדירות (המתרחשות בפחות מ -10% מהחולים) אינן מופיעות כאן. עם זאת, עליך תמיד להודיע ??על כך לרופא אם אתה נתקל בסימפטומים חריגים.

מתי לפנות לרופא:
צור קשר עם שירותי הבריאות שלך באופן מיידי, ביום או בלילה, אם אתה צריך לחוות כל אחד מהתסמינים הבאים:
חום של 100.4 מעלות צלזיוס (38 מעלות צלזיוס) או גבוה יותר או צמרמורות (סימנים אפשריים של זיהום).

הסימפטומים הבאים דורשים טיפול רפואי, אך אינם מצבי חירום. פנה לרופא שלך תוך 24 שעות מהבחנה בכל אחת מהפעולות הבאות:
בחילה (מפריע ליכולת לאכול ללא תרופה עם תרופות מרשם)
הקאות (הקאות יותר מ 4-5 פעמים ב 24 שעות תקופה)
שלשולים (4-6 פרקים בתקופה של 24 שעות)
אין שתן פלט של 12 שעות תקופה
דם בשתן
כאב או צריבה עם שתן
דימום חריג או חבורות
צואה שחורה או זבובים, או דם בצואה או בשתן
עייפות קיצונית (שאינה מסוגלת להמשיך בפעילויות טיפול עצמי)
נפיחות, אדמומיות וכאב ברגל אחת או בזרוע ולא באחרת
צהוב של העור או העיניים
פצעים בפה (אדמומיות כואבת, נפיחות או כיבים)
תמיד ליידע את הרופא אם אתה נתקל כל סימפטומים חריגים.

אמצעי זהירות ציספלאטין:
לפני תחילת הטיפול ציספלאטין, הקפד לספר לרופא על כל תרופות אחרות שאתה לוקח (כולל מרשם, מעל לדלפק, ויטמינים, תרופות צמחיות, וכו '). אין לקחת אספירין, מוצרים המכילים אספירין, אלא אם כן הרופא מתיר זאת באופן ספציפי.
ציספלאטין, עשוי להיות בלתי רצוי אם יש לך היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה cisplatin, carboplatin, פלטינום המכיל פורמולציות אחרות.

אין לקבל כל סוג של חיסון או חיסון ללא אישור הרופא בעת נטילת ציספלאטין.

הפוריות שלך, כלומר היכולת שלך להרות או אב לילד, עשויה להיות מושפעת על ידי ציספלאטין. נא לדון בנושא זה עם הרופא שלך.
ליידע את הרופא המטפל אם אתה בהריון או עלול להיות בהריון לפני תחילת הטיפול. ציספלאטין עלולה להיות מסוכנת לעובר, נשים בהריון או בהריון צריכות להיות מסוכנות לגבי הסיכון הפוטנציאלי לעובר).

עבור גברים ונשים כאחד: להשתמש באמצעי מניעה, ולא להרות ילד (להיכנס להריון) תוך לקיחת ציספלאטין. יש להשתמש בשיטות של אמצעי מניעה, כגון קונדומים. שוחח עם הרופא שלך כאשר אתה יכול להיכנס בהריון או להרות ילד לאחר הטיפול.
אין לינוק בזמן נטילת ציספלאטין.

טיפים לטיפול עצמי:
כדי להפחית בחילות, יש לקחת תרופות נגד בחילות כפי שנקבע על ידי הרופא שלך, לאכול כמויות קטנות של מזון לעתים קרובות.
נסה דגנים יבשים, טוסט, או קרקרים, במיוחד בבוקר, כדי לעזור לרסן בחילות.
שמירה על צריכת נוזלים טובה מאוד חשוב כדי לעזור למנוע נזק לכליות. לשתות לפחות 2-3 ליטר של נוזל כל 24 שעות, אלא אם כן הורה אחרת.
אתה עלול להיות בסיכון של זיהום כל כך לנסות להימנע ההמונים או אנשים עם הצטננות, ולדווח חום או כל סימן אחר של זיהום מיד את הרופא שלך.
שטפו את הידיים לעיתים קרובות.
כדי לעזור לטפל / למנוע פצעים בפה, להשתמש במברשת שיניים רכה, ולשטוף שלוש פעמים ביום עם 1 כפית של סודה לשתיה מעורבב עם 8 אונקיות של מים.
השתמש בתער חשמלי ובמברשת שיניים רכה כדי למזער את הדימום.
באופן כללי, שתיית משקאות אלכוהוליים יש לשמור למינימום או להימנע לחלוטין. אתה צריך לדון עם זה עם הרופא שלך.
הימנע מחשיפה לשמש. ללבוש SPF 30 (ומעלה) ובגדים מגנים.
לנוח הרבה.
לשמור על תזונה נכונה.

אם אתם חווים סימפטומים או תופעות לוואי, הקפד לדון בהם עם הצוות הרפואי שלך. הם יכולים לרשום תרופות ו / או להציע הצעות אחרות כי הם יעילים בניהול בעיות כאלה.

איך Cisplatin עובד?

גידולים סרטניים מאופיינים בחלוקת תאים, אשר כבר לא נשלט כפי שהוא ברקמה רגילה. תא "רגיל" מפסיק להתחלק כאשר הם באים במגע עם תאים כמו, מנגנון המכונה עכבות מגע. תאים סרטניים מאבדים את היכולת הזו. תאים סרטניים כבר לא צריך את המחאות ובדיקות נורמלי במקום כי השליטה ולהגביל את חלוקת התא. תהליך חלוקת התא, אם תאים נורמליים או סרטניים, הוא דרך מחזור התא. מחזור התא עובר משלב המנוחה, דרך שלבי גידול פעילים, ולאחר מכן למיטוזה (חלוקה).

היכולת של כימותרפיה להרוג תאים סרטניים תלויה ביכולתה לעצור את חלוקת התא. בדרך כלל, התרופה פועלת על ידי פגיעה ב- RNA או ב- DNA שאומר לתא כיצד להעתיק את עצמו בחלוקה. אם התאים אינם מסוגלים להתחלק, הם מתים. ככל שהתאים חולקים מהר יותר, כך גדל הסיכוי שהכימותרפיה תהרוג את התאים, מה שיגרום לגידול להתכווץ. הם גם גורמים התאבדות התא (מוות עצמי או אפופטוזיס).

תרופות כימותרפיות שמשפיעות על תאים רק כאשר הן מתחלקות נקראות מחזור תא ספציפי. תרופות כימותרפיות שמשפיעות על התאים כאשר הם נמצאים במנוחה נקראים מחזורי תא שאינם ספציפיים. התזמון של כימותרפיה נקבע על בסיס סוג של תאים, שיעור שבו הם מתחלקים, ואת הזמן שבו תרופה נתונה עשוי להיות יעיל. זו הסיבה הכימותרפיה ניתנת בדרך כלל במחזורים.

כימותרפיה היא היעילה ביותר בהריגת תאים כי הם מחלקים במהירות. למרבה הצער, כימותרפיה אינה יודעת את ההבדל בין התאים הסרטניים לבין התאים הנורמליים. התאים "הנורמליים" יגדלו ויישארו בריאים, אך בינתיים מתרחשות תופעות לוואי. התאים "הנורמליים" הנפוצים ביותר על ידי כימותרפיה הם תאי הדם, התאים בפה, בקיבה ובמעיים, ובזקיקי השיער; וכתוצאה מכך ספירת דם נמוכה, פצעים בפה, בחילה, שלשולים, ו / או נשירת שיער. תרופות שונות עלולות להשפיע על חלקים שונים של הגוף.

ציספלאטין מסווג כסוכן alkylating. Alkylating סוכנים הם הפעילים ביותר בשלב המנוחה של התא. תרופות אלו הן מחזורי תא שאינם ספציפיים.

הערה: אנו מעודדים אותך מאוד לשוחח עם הרופא המטפל על המצב הרפואי והטיפולים שלך. המידע הכלול באתר זה נועד להיות מועיל וחינוכי, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי.

מודעות פרסומת